Vip İlan Ver      Oto Ekspertiz      Gayrimenkul Ekspertiz      Kasko Sigorta      Deprem Sigortası      Kredi Hesapla      GoyGoy     
e-benden Finans : $ USD : 19,35 ₺       € EUR : 20,85 ₺       Altın (gr) : 1.217,70 ₺       Gümüş (gr) : 14,73 ₺      
logo

e-benden aracılığıyla sigortanızı yapalım, %10'a varan tanışma indirimlerinden yararlanın. Detaylar için aşağıdaki buton'a tıklayarak teklif formunu doldurun, en kısa sürede size dönüş yapalım.
Bölgenizdeki Sigorta Servislerini Bulun!

• Tapu Satışı Risk Değerleme Raporu

• Kira Tesbit Raporu

• Borç, Taksitlendirme ve Yapılandırma

• Boşanma İşlemleri ve Miras Paylaşım

• Yabancı Satış Analiz Raporu

• Kentsel Dönüşüm ve İmar Durumu

• Hukuki Anlaşmazlıklar

• Mülk Sahibiyeti ile T.C. Vatandaşlığı

Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Ülkemizin jeopolitik konumu açısından deprem kuşağında bulunduğu bir gerçek. Bu nedenle her an deprem gerçeğiyle yüzleşme riskimiz var. Her ne kadar istenmese de depremi önlemek mümkün değil. Ancak alınacak tedbirlerle, her an her yerde yaşanması muhtemel depremin sebep olacağı üzücü sonuçları önlemek mümkün. Uzmanların dediği gibi depremden ziyade binaların depreme dayanıklı olmamasının tehlikeli olduğunun da unutulmaması gerek. Olası bir deprem anında ihtiyaç duyulan en önemli konu, deprem sigortası. Uygulanması yasalara bağlanan zorunlu deprem sigortası ile gereken önlemleri aldığınız takdirde, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi maddi manevi her açıdan depreme karşı güvence altına almış olursunuz. Bu durumda deprem sigortası nedir ve neden yaptırılmalıdır sorularının cevabını merak edenler de çok oluyor.

Zorunlu deprem sigortası (DASK), 2000 yılında faaliyet vermeye başlayan Doğal Afet Sigortalar Kurumu tarafından vatandaşlara sunulan bir hizmet olup, depremin sebep olacağı maddi zarara karşı kişilere hayatlarını devam ettirebilme güvencesi sağlamaktadır.

Deprem Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Deprem sigortası neden yaptırılmalı sorusu da çok soruluyor. Aslında bu sorunun cevabı çok açık. Depremde evi hasar görenler, poliçede belirlenen tutar doğrultusunda bir meblağı hasarlarını karşılamak üzere alabilirler. Zorunlu deprem sigortası ile binanın temelinden bahçe duvarına, sahanlıktan asansör ve merdivenine kadar tüm alanlar teminat altına alınır. Deprem sigortası sadece deprem değil, diğer tüm doğal afetlerin sebep olabileceği zararlara karşı güvence sağlar.

Genel olarak evler için alınan bir hizmet olsa da, zorunlu deprem sigortası kapsamı iş yeri, dükkan ve ticarethaneleri de kapsayacak kadar geniştir. Deprem sigortası yaptırma durumunda, konut kredisi çekerken ya da deprem yardımı alırken de hizmetin avantajlarından faydalanılabilir. Binaları tehlikelere karşı güvence altına almak demek olan konut sigortası için de, deprem sigortasının yaptırılmış olması şarttır. Bütün bu avantajlardan, deprem sigortası (DASK) yaptıranlar faydalanabilir.

Deprem Sigortası Zorunlu Mu?

Deprem kadar, deprem sonrasında oluşacak hasarların karşılanması da önemli bir konu. Deprem sigortası da, bu büyük tehlikenin ortaya çıkmasından sonraki kısımla alakalıdır. Peki deprem sigortası zorunlu mu? Yaptırılması şart mı?

Deprem maalesef ki bizim ülkemizin gerçeklerinden. Uzmanlar tarafından sürekli de gündeme getirilmekte. Güncel harita ve bilgilere bakarsak, ülke topraklarının neredeyse yüzde yüze yakın bir bölümü deprem kuşağında bulunuyor. Bu da, ülke nüfusunun tamamının deprem riski olan bölgelerde yaşadığı anlamına gelmekte. Bundan dolayı deprem sigortası, depremin sebep olduğu hasarların karşılanabilmesi için hem yaşamsal hem de yasal bir zorunluluktur.

Deprem sigortası, yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Doğal Afet Sigortalar Kurumu’na göre deprem sigortası yaptırmayanlar, devlet tarafından vatandaşlara sunulan konut kredisi hizmetinden faydalanamazlar. Bununla birlikte depremde binasının zarar görmesi durumunda belirtilen tutar dahilinde yardımı da alamaz. Deprem sigorta poliçesi olmayanlara elektrik, su ve doğalgaz kurumları, enerji bağlamaz. Yani binaya elektrik, su ve doğalgaz bağlatmak için zorunlu deprem sigortası yaptırılması şart. Bu yaptırımların hepsi, deprem sigortasının halk tarafından daha iyi anlaşılmasını ve geleceklerini güvence altına almak için bir adım atmalarını sağlamak adınadır. Tapu kaydı bulunan her alan için deprem sigortası yaptırılabilir.

Deprem Sigortası Nerede Yaptırılır?

Deprem sigortasının önemini bilenler, deprem sigortası nerede yaptırılır sorusunun cevabını da merak ediyor. Aslında DASK poliçesi yaptırmak, belirli şartlara dayalı olan basit bir hizmet. Evini ya da tapuya kayıtlı binasını deprem sigortasıyla güvence altına almak isteyenler, kendisine en yakın sigorta acentesine giderek poliçesini yaptırabilir. DASK poliçesini günümüzde banka şubeleri de yapıyor. Konut ve kimlik bilgilerini sigorta acentesine beyan eden herkes, zorunlu deprem sigortası yaptırabilir.

Acente ya da banka şubesi zorunlu deprem sigortası için sigortalıdan adını, adresini, cep telefonunu, kimlik numarası ve tüzel kişiler için vergi kimlik numarasını talep ediyor. Sigortalanacak binanın açık adresi, tapu bilgileri, inşa tarihi, yapı türü, hasar durumu ve kat sayısı bilgilerinin verilmesi gerekiyor. Ayrıca zorunlu deprem sigortası yaptırmak için meskenin brüt yüzölçümü ve kullanım amacı da sorulmakta. Herhangi bir sigorta acentesine deprem sigortası yaptırırken talebin beyana dayalı olduğu unutulmamalıdır. Eğer yanlış beyandan dolayı bir mağduriyet oluşursa, yaşanacak maddi kayıp, sigortalının kendi sorumluluğundadır.

Zorunlu Deprem Sigortasının Teminat Kapsamı Nedir?

Zorunlu deprem sigortası teminat kapsamı dahilinde depremin sebep olacağı maddi hasarı, poliçede belirtilen teminat tutarında karşılar. Bina kısmen ya da tamamen zarar görse de, deprem sigortası güvencesi altındadır. Bina bölümlerinin hepsi, ayrı ayrı teminat altına alınmıştır. Temeller, ana duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, merdivenler, koridorlar, sahanlıklar, çatı, baca, taban ve tavanlar, koridorlar, asansörler ve bağımsız alanları ayıran ortak duvarların hepsi, poliçeyle tek tek teminat altına alınır.

Zorunlu deprem sigortası, deprem ve depremin sebep olduğu maddi zararları karşılar. Ancak; kar kaybı, iş durması, enkaz kaldırma giderleri, kira mahrumiyeti, taşınır mal ve eşyalar, bedeni zarar veya vefat, manevi tazminat, depremin sebep olduğu tsunami, yangın, infilak ve yer kayması gibi durumlar haricinde oluşan hasarlar ile binanın deprem haricinde kendinden bir sebeple kusurlu olması halleri, deprem sigortası teminatı dışındadır. Bunun için farklı içerikte oluşturulan konut sigortaları yaptırılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Halk arasında DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası, mülk sahibi olan herkesin yaptırması yasal olarak zorunlu olan bir sigorta türüdür. DASK yaptırmak için talep edilen bedel ise, taşınmazların büyüklüğüne ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Deprem gerçeğiyle sık sık yüzleşmeye başladığımız son zamanlarda, zorunlu deprem sigortası ile ilgili yapılan araştırmalar da arttı. Konut sahibi olan herkes, internet üzerinden DASK araştırması yapıyor. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu ise DASK fiyatları.

Her yıl yaptırılması zorunlu tutulan deprem sigortası azami teminat tutarı yıllara göre güncelleniyor. En son yapılan güncellemelere göre deprem sigortası fiyatları, tarife değişikliği dolayısıyla biraz yükseltildi. Deprem sigortası kapsamında, yapılar için herhangi bir ayrım yapılmadan, depren sonrasında oluşabilecek hasarlar için azami teminat tutarı güncel olarak 268 bin olarak belirlenmiştir. DASK dahilinde meskenler için metrekare bedeli 1.268 TL, farklı yapı türleri içinse 874 TL’dir.

Zorunlu deprem sigortası bedeli en çok merak edilen konulardan biri olsa da, bu konuda net bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü sigorta bedeli binanın büyüklüğüne, kullanım amacına, bulunduğu bölgeye ve yapının türüne göre farklılık gösterir. Sadece çok düşük bir bedel karşılığında zorunlu deprem sigortası yaptırabileceğinizi söyleyebiliriz.

Zorunlu Deprem Sigortasının Avantajları Neler?

Deprem sigortası, depremin binalarda yol açtığı hasarı, yasal olarak belirlenen azami teminat tutarınca karşılar. Bu durumda depremden binası zarar görenlerin toparlanıp hayatını kaldığı yerden idame ettirmesi kolaylaşır. Ayrıca binasına konut sigortası yaptırmak isteyenler de, öncelikle deprem sigortası yaptırmalıdır. Ödenen her deprem sigortası demek, depremzedelere yardım etmek demektir. Bir nevi güvenli yaşam teminatı niteliğindeki zorunlu deprem sigortası için güvenilir bir sigorta acentesinden fiyat teklifi alarak poliçenizi hemen yaptırabilirsiniz.