Vip İlan Ver      Oto Ekspertiz      Gayrimenkul Ekspertiz      Kasko Sigorta      Deprem Sigortası      Kredi Hesapla      GoyGoy     
e-benden Finans : $ USD : 19,04 ₺       € EUR : 20,78 ₺       Altın (gr) : 1.177,42 ₺       Gümüş (gr) : 15,30 ₺      
logo
Bölgenizdeki Ekspertizleri Bulun!

• Tapu Satışı Risk Değerleme Raporu

• Kira Tesbit Raporu

• Borç, Taksitlendirme ve Yapılandırma

• Boşanma İşlemleri ve Miras Paylaşım

• Yabancı Satış Analiz Raporu

• Kentsel Dönüşüm ve İmar Durumu

• Hukuki Anlaşmazlıklar

• Mülk Sahibiyeti ile T.C. Vatandaşlığı
Ali Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey EmlakAli Bey Emlak

Gayrimenkul Ekspertiz Nedir?

Gayrimenkul ekspertiz, bir uzman tarafından taşınmazın değerinin belirlenmesi için yapılan resmi işlemlerdir. Son zamanlarda bir gayrimenkulün, ileriye dönük getirisi olan bir yatırım aracı olduğu düşünülürse, bu hizmetin önemi de açıkça ortaya çıkmaktadır. Gelecek günler için bir yatırım niteliğinde alımı yapılacak gayrimenkulün başarısız bir yatırım hamlesi şeklinde sonuçlanmaması için öncesinde detaylı araştırma yapılmalıdır. Bu durumda gayrimenkullerin değerini tarafsız ve bağımsız bir bakış açısıyla etik hizmet prensibi çerçevesinde değerlendirecek uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Gayrimenkul ekspertiz nedir daha detaylı açıklayacak olursak; bir taşınmazın alım satım işlemlerinde gerçek değerinin belirlenmesi, taşınmaz üzerindeki hak ve faydaların geçerli tarih itibariyle belirlenmesidir. Gayrimenkul sektörüyle iç içe olan herkes, hayatında bir defa da olsa gayrimenkul ekspertiz hizmetini duymuştur. Aslında ekspertiz işlemine çoğunlukla otomotiv sektöründe aşinayız ancak gayrimenkul değerleme bambaşka bir işlem. Günümüzde büyük paralarla alınan taşınmazların değeri, gayrimenkul ekspertiz hizmetinin gerekliliğini de ortaya koyuyor. Alınacak evin değerinin ekspertiz işlemleri neticesinde belirlenip raporlanması, kullanıcıların yatırımlarını doğru ve kazançlı şekilde yapmasını sağlayacaktır.

Gayrimenkul Ekspertiz Ne İş Yapar?

Günümüzde gayrimenkul sektöründe büyük bir hareketlilik söz konusu. Bunun temel sebebi, hızlı nüfus artışına bağlı olarak konut ihtiyacının da artması. Bu durumda elindeki imkanları doğru değerlendirmek isteyenler, gayrimenkul ekspertiz hizmetine talep gösteriyor. Ekspertiz, gayrimenkul alımlarında taşınmazın gerçek değerinin belirlenmesi için birtakım teknik ve yöntemlerle değerlendirme çalışmalarını sürdürmektedir. Gayrimenkul ekspertiz hizmeti veren uzmanlar, söz konusu konut için doğru bilgiler verebilmek adına detaylı araştırma yapacak bilgiye sahip olmalıdır.

Gayrimenkulün kimliği, ekspertiz aşamalarda bilinmesi gereken öncelikli konudur. Ekspertiz, araştırmalarını yaparken binanın açık adresini bilmek zorundadır. Binanın kime ait olduğun ve açık adresi, eksperin çalışmalarını yürütebilmesi için gereken bilgilerdir.

Binanın yaşı ve kaç katlı olduğu, gayrimenkul ekspertiz ne iş yapar sorusuna yanıt ararken karşımıza çıkan cevaplardan biri. Eksper binanın değerini bilgilerken, yaşını da sorgulamak durumundadır. Binanın konumu ve dış görünüşü, ekspertiz raporuna konu olan detaylar. Bir binanın itibarı değerlendirilirken, belirtilen faktörler gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından göz önünde bulundurularak raporlama yapılır.

Gayrimenkul Ekspertiz İşlemi Neden Gereklidir?

Adı üstünde gayrimenkul ekspertiz, konutun tüm özellikleriyle değerlendirilmesi demektir. Konutla ilgili çeşitli açılardan yürütülen çalışmalarla gerçek değerinin belirlenmesi sonucuna yönelik olduğundan, hem alıcıyı hem de satıcıyı çok yakından ilgilendirmektedir. Gayrimenkul ekspertiz işlemleri, evin değerinin doğru şekilde belirlenmesini sağladığı gibi tapu harcı ve emlak vergisi gibi satış esnasında ödenmesi gereken ücretlerin de gerçek değerini belirlemeye yardımcı olur. Bu hizmet ışığında bankalar, evin gerçek değeri işin uzmanı tarafından belirlendiğinden, bu değer üzerinden müşterilerine kredi seçeneği sunar. Gayrimenkul ekspertiz hizmeti ile satışa konu olan taşınmazın tüm özellikleri incelenir. Bu durumda evin imar durumu, haciz ve ipotek olayları olup olmadığı da kolayca anlaşılır. Böylelikle gayrimenkul satın alacak kişi, taşınmazla ilgili tüm özellikleri önceden öğrenerek doğru karar verme şansına sahip olur.

Gayrimenkul Ekspertizinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gayrimenkul ekspertizi, Sermaye Piyasası Kurulu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu öncülüğünde tüm gayrimenkullerin değerlendirmesini yapabilecek profesyonel kişidir. Konuyla ilgili saha çalışmaları yapmakla yükümlüdür. Çevre ve piyasa şartlarını, tarafsız bir bakış açısıyla inceler. Resmi kurumlarının gayrimenkul ile ilgili inceleme işlemlerini sorunsuz şekilde yapması için destek sağlar. Uluslararası gayrimenkul değerleme standartlarını göz önünde bulundurarak analizler sonucu rapor hazırlar.

Gayrimenkul ekspertiz işlemi ile, gayrimenkulün belirli bir tarihteki değeri tarafsız bir bakış açısıyla incelenerek alıcıya sunulmak üzere ayrıntılı rapor hazırlanır.

Gayrimenkul Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Gayrimenkul ekspertiz işlemi konutun sadece değerinin belirlenmesine yönelik bir sistem değildir. Aynı zamanda taşınmazın tüm teknik ve yasal durumu açısından da ayrıntılı şekilde incelenmesidir. Bir taşınmaza ekspertiz raporu hazırlanabilmesi için yetkili kişiler tarafından önce araştırma, sonra yerinde inceleme en son ise yapılan değerlendirmelerin raporlanıp sunulması şeklinde detaylı aşamalar gerçekleştirilir. Bir konut el değiştireceği zaman, bağımsız kişiler tarafından yapılan değerlendirmelere dayalı bir hizmet olduğundan, taşınmazla ilgili tüm detaylar gayrimenkul ekspertizi ile belirlenir. Alıcılar için de satıcılar için de faydalı ve resmi bilgiler içeren gayrimenkul değerleme, bu avantajlı özellikleri dolayısıyla konut almadan önce mutlaka yaptırılmalıdır.

Gayrimenkul Ekspertizi Konutun Hangi Özelliklerine Göre Yapılır?

Gayrimenkul ekspertiz hizmeti sağlayacak kişi, birçok detayı aynı anda değerlendirmek gibi önemli bir görevi üstlenir. Binanın yaşı, metrekaresi, cephesi, açık adresi, oda sayısı, kullanım amacı ve özellikleri, binanın türü, konumu, manzarası, yangın merdiveni, daire sayısı, asansörü, hidrofor, peyzajı, resmi kurum ve sosyal tesislere yakınlığı, arsa belgesi, çap belgesi ve inşaat alanı gibi taşınmazla ilgili her bir özelliği ayrı ayrı incelemek durumundadır. Evin değeri, bahsedilen özelliklerine göre doğru şekilde belirlenir, bu sayede alıcı konut alırken doğru karar verme fırsatını elde etmiş olur.

Gayrimenkul Ekspertizi Nasıl Olunur?

Gayrimenkul ekspertizi olmak için bazı şartları karşılıyor olmak gerekmektedir. Bunun için öncelikle dört yıllık makine, peyzaj, endüstri, ekonomi, ya da ziraat mühendisliği ile harita mimarlığı, şehir ve bölge planlama, işletme veya farklı mimarlık dallarından mezun olmak gerekmektedir. Ancak, gayrimenkul ekspertizi olmak için bu eğitim yeterli olmamakla birlikte, ayrı bir mesleki eğitim daha almak zorunludur. Bu eğitim ise, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen Gayrimenkul değerleme uzmanı şeklinde bir eğitimdir. Bu eğitim süreci sonrasında lisanslama sınavı yapılıyor. Uzman olmak için bu eğitimi geçmek şart. Sonrasında ise, gayrimenkul değerleme sektöründe üç yıllık bir iş deneyimi şartı aranıyor. Gayrimenkul sektör deneyimi olmayanların da yapılan mesleki sınava girme hakkı var. Sınavda başarılı olanlar, gayrimenkul alanında üç yıl çalışma koşulunu da yerine getirirse, artık konut ekspertizi olarak çalışma hakkını elde edebiliyor.

Gayrimenkul Ekspertiz Raporu Kaç Günde Alınır?

Gayrimenkul ekspertiz raporu, belirli standartlara göre hazırlandığından ve taşınmazla ilgili çeşitli resmi bilgileri içerdiğinden hazırlanma süreleri değişiklik göstermektedir. Gayrimenkul alacak kişinin gerekli bilgileri edinmek amacıyla başvuru yapması halinde rapor, iki iş günü gibi kısa bir sürede hazırlanabilmektedir.

Gayrimenkul değerleme için taşınmazla ilgili bilgilerin ve varsa hukuki kısıtlamaların araştırılmasından dolayı rapor hazırlama süreci değişiklik gösterebilir. Gayrimenkul ekspertiz işlemi taşınmazın yasal izinleri tam mı ya da resmi işlemlere uygun bir yapı mı, tapu müdürlüğünde işlem gerçekleştirmeye engel bir durum var mı, arsa ve yapı bilgileri ile piyasa değerlerine göre makul bir el değiştirme bedeli belirlenmesi adına yapıldığından, belirli bir süreci kapsayabilir.

Gayrimenkul Ekspertiz Fiyatları Nedir?

Gayrimenkul ekspertiz raporu, birçok işlemin bir araya getirilmesiyle hazırlanır. Ancak, bilgi edinmek için yapılan değerleme başvuruları, düşük bir maliyetle yapılabilmektedir. Her konutun özellikleri farklı olduğundan ve yapılacak işlemler hizmetin içeriğine göre değiştiğinden fiyatlar da değişiklik göstermektedir. Gayrimenkul ekspertiz rapor ücreti, müşteriyle anlaşılması durumunda hizmet öncesinde belirlenir. Tüm dünyada belirli standartlara göre yapılan gayrimenkul ekspertiz fiyatları için internet üzerinden sektörde hizmet veren firmalarla iletişime geçilip fiyat teklifi alınabilir ve hizmet destek talebi oluşturulabilir.