Vip İlan Ver      Oto Ekspertiz      Gayrimenkul Ekspertiz      Kasko Sigorta      Deprem Sigortası      Kredi Hesapla      GoyGoy     
e-benden Finans : $ USD : 19,35 ₺       € EUR : 20,84 ₺       Altın (gr) : 1.218,37 ₺       Gümüş (gr) : 14,74 ₺      
logo


Bölgenizdeki Kasko & Sigorta Servislerini Bulun!

• Tapu Satışı Risk Değerleme Raporu

• Kira Tesbit Raporu

• Borç, Taksitlendirme ve Yapılandırma

• Boşanma İşlemleri ve Miras Paylaşım

• Yabancı Satış Analiz Raporu

• Kentsel Dönüşüm ve İmar Durumu

• Hukuki Anlaşmazlıklar

• Mülk Sahibiyeti ile T.C. Vatandaşlığı

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, motorlu kara taşıtları için uygulanan bir kargo çeşididir. Motorlu taşıtın kullanım esnasında çalınması, yanması ya da kazaya uğraması durumunda doğacak zararlara karşı sigorta sahibini güvence altına almak için uygulanmaktadır. İsteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Kasko sigortası ile sigortalıya ait araç teminat altına alınır. Böylece kişilerin hem aracı hem de bütçesi, çeşitli risklere karşı teminat altına alınmış olur. Herhangi bir kaza yaşandığında sigortalı kişi, büyük maliyetler atına girmek zorunda kalmaz.

Kasko sigorta nedir daha kapsamlı anlatacak olursak; trafikte her daim çeşitli risklerle karşılaşma ihtimali vardır. Bunu göz önünde bulundurursak, kasko sigortası ile araç ve araç sahiplerine önemli bir teminat sunulur. Ayrıca standart teminatlar haricinde ek teminatlarla da kullanıcılara özel sigorta poliçesi oluşturulabiliyor. Aracına kasko sigortası yaptıran kişi trafikte kendi iradesi dışında kaza, çalınma ya da yanma gibi olumsuz bir durumla karşılaşırsa, sigorta poliçesinde belirtilen teminatlar dahilinde zararı karşılanır. Kasko sigorta için en basit şekilde araçları ve araç sahiplerini trafikte her türlü riske karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür diyebiliriz.

Araç Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Araç kasko sigortası neleri kapsar sorusu, konuyla ilgili en çok merak edilenlerden biri. Kasko sigortası, yapılması zorunlu olmayan sigorta çeşitlerinden biri olup, aracın kazaya uğraması, çalınması ya da yanması gibi durumlarda zararın karşılanması için standart teminatları kapsar. Bununla birlikte, kişilere özel olarak oluşturulacak sigorta poliçesiyle teminat kapsamı genişletilerek özel kasko sigorta planı oluşturulabilir. Sigorta şirketleri, farklı teminatlar içeren kasko seçeneklerini, ihtiyaçlara göre seçim yapılması için kullanıcılara sunar. Eğer poliçede herhangi bir belirleme yapılmamışsa kasko sigorta ülke sınırları içinde geçerlidir. Aracın, kaza olabilecek her yere karşı teminat içermesi için poliçeye, yurtdışı sigorta teminatı da eklenebilir.

Kasko sigortasının standart teminatları nedir diyecek olursak;

Çarpma, düşme, devrilme, çarpışma, yanma, çalınma, sel, dolu gibi doğal afetler, klasik araç sigortası teminatlarıdır. Ayrıca, kasko sigortası yaptırmak isteyenler, poliçeye ek teminatlar ekleterek daha farklı risklere karşı da aracını güvence altına alabilir. Standart kasko sigortası haricinde farklı teminatlarda eklenebilen poliçenin kapsamı, sigortalıların isteklerine göre şekillendirilir. Bu nedenle net bir kasko sigortası kapsamından söz edilemez.

Kasko Sigortasına Hangi Ek Teminatlar Eklenebilir?

• Standart kasko sigortası, sadece poliçenin yapıldığı ülke sınırları içinde geçerlidir. Kasko sigortası ek teminatlar ile kapsamı genişletilebilecek bir sigorta türüdür. Eğer sigortalı kişi aracı farklı ülkelerde kullanacaksa, poliçeye yurt dışı teminatı eklenebilir.

• Toplumsal olaylar nedeniyle de araçların zarar görme riski vardır. Terör teminatı ile bu tip olayların araca vereceği zararlar güvence altına alınabilir.

• Aracın her an her yerden gelecek bir tehlikeyle zarar görme riski her zaman vardır. Deprem esnasında yıkılan binalar da araca zarar verebilir. Bunun için poliçeye deprem teminatı ekletilebilir.

• Kaza sonrasında yaşanması muhtemel uyuşmazlıklardan dolayı hukuksal yardım teminatı poliçeye eklenebilir.

• Anahtar kaybı teminatı ile anahtarın çalınması ve anahtar mekanizmasının değiştirilmesi gibi riskler teminat altına alınabilir.

• Ferdi kaza teminatı, kaza sırasında sakatlanma ya da vefat gibi durumlar yaşanırsa, sigortalıya tazminat ödenmesi için poliçeye eklenebilir.

• Yasalara uygun olarak ticari yük taşıyan tır ve tankerler, içindeki yüklerle birlikte sigortalanabilir.

• Araçlara hayvanlar tarafından zarar verilmesi gibi olumsuz bir durum içinde poliçeye ek teminat koyulabilir.

Kasko Sigortasının Önemi Nedir?

Araç kasko sigortası, sigorta sahibinin aracını güvence altına alması için kullanıcılara sunulmaktadır. Kasko sigorta poliçesi, ihtiyaçlara göre istenen teminatlar doğrultusunda belirlenebilir. Özel içerikte hazırlanan kasko ürünleri içinden her kullanıcı, ihtiyacına uygun olanı seçebilir. Kasko sigortasının önemi nedir merak edenler için; bu sigorta türü sigortalının aracını korur, kaza durumunda oluşan hasarı belirlenen tutar dahilinde karşılar.

Kasko sigortasında teminatlar ve üst limitler, araç sahibinin isteğine göre belirlenir. Eğer poliçeye standart maddeler haricinde ek teminatlar da eklenirse araç, yaşanabilecek tüm risklere karşı güvence altına alınabilir. İkame araç ve çekici gibi teminatlar, kasko sigortası ile sağlanabilen güvencelerdir. Sigorta yaptıranın aracı, başına gelebilecek her riske karşı kasko sigortası ile korunabilir.

Kasko Sigortası ile Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki farklar arasında ilk sırada birinin zorunlu diğerininse isteğe bağlı olması gelir. Zorunlu trafik sigortası olmadan araçla trafiğe çıkmak mümkün değildir ancak kasko sigortası için böyle bir durumdan söz edilemez. Kasko sigortası, isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür.

• Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı araçta oluşacak hasarları karşılar. Ancak kasko sigortası, sigorta sahibinin kendi aracını teminat altına alır. Trafik sigortası karşı tarafın mağduriyetini önlemeye yönelikken kasko sigortası, poliçe sahibinin mağduriyetini önler.

• Trafik sigortasının limiti devlet tarafından belirlenir ve sınırlıdır. Ancak kasko sigortasının kapsamı isteğe göre genişletilebilir. Kasko sigortasının sınırları, sigortalı tarafından belirlenir.

• Trafik sigortası serbest tarife üzerinden fiyatlandırılır. Bundan dolayı en uygun maliyetli trafik sigortasını seçmek mantıklı olacaktır. Kasko sigortası ise poliçe kapsamı özelleştirilebildiğinden dolayı ekonomik olanından ziyade kaza riskine karşı en avantajlı maddeleri içeren bir poliçe oluşturma şeklinde tercih edilebilir.

Araç Kasko Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Araç kasko sigortasının avantajları, poliçeye eklenecek teminatlar doğrultusunda aracın herhangi bir olumsuz durum nedeniyle zarar görmesi ya da kullanılamaz hale gelmesi neticesinde oluşan zararı karşılamasıyla kendini gösterir. Ayrıca kasko poliçesine sağlık hizmetleri teminatı da eklenebilir. Bu durumda kaza sonrası oluşabilecek yaralanma ve ölüm gibi risklere karşı araç sahibi ile yakınları da güvence altına alınabilir.

Yaşanan bir kaza durumunda araç kullanılamaz hale gelirse, çekici hizmeti de kasko sigortası kapsamına dahil edilebileceğinden fazlasıyla avantajlıdır. Yaşanan olumsuz durumda belirli bir süre aracını kullanamayacak olan sigortalıyla, teminat kapsamında sigorta şirketi tarafından ikame araç verilir.

Araç kasko sigortası kapsamı, kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına göre genişletilebilir. Araç sahipleri, ihtiyacı ve bütçesi doğrultusunda poliçeye istediği teminatı ekletebildiğinden dolayı bu sigorta türü avantajlıdır.

Kasko Sigorta Fiyatları

Araç kasko sigorta hakkında en çok merak edilen konulardan biri de poliçe fiyatları. Ancak standart teminatlar haricinde poliçe kapsamı kişilere özel olarak oluşturulduğundan net bir fiyat söz konusu değildir. Kasko sigorta fiyatları için sigorta acentelerinden araca göre sorgulama yapılarak güncel poliçe bedeli öğrenilebilir.

Her sigorta acentesi kasko sigortası için farklı teklif sunabilir. Online sistem üzerinden birkaç saniye gibi kısa bir sürede farklı şirketlerin teklifini görüp en uygun araç sigorta teklifini değerlendirmek mümkündür.

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta çeşidi değildir ancak, araç alındığı gün hemen yaptırılması tavsiye edilir. Özellikle araç ve insan yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirlerde kaza riskine karşı aracın güvence altına alınması çok büyük bir avantajdır. Çok düşük bir bedelle araçların başına gelebilecek her türlü riske karşı teminat altına alınması, faydalı bir sigorta hizmetidir. Araç kasko sigorta fiyatları, hizmetin getirisine ve poliçe teminatlarına göre kat kat ekonomiktir.