Vip İlan Ver      Oto Ekspertiz      Gayrimenkul Ekspertiz      Kasko Sigorta      Deprem Sigortası      Kredi Hesapla      GoyGoy     
e-benden Finans : $ USD : 19,04 ₺       € EUR : 20,79 ₺       Altın (gr) : 1.178,35 ₺       Gümüş (gr) : 15,33 ₺      
logo
Bölgenizdeki Ekspertizleri Bulun!

• Tapu Satışı Risk Değerleme Raporu

• Kira Tesbit Raporu

• Borç, Taksitlendirme ve Yapılandırma

• Boşanma İşlemleri ve Miras Paylaşım

• Yabancı Satış Analiz Raporu

• Kentsel Dönüşüm ve İmar Durumu

• Hukuki Anlaşmazlıklar

• Mülk Sahibiyeti ile T.C. Vatandaşlığı
Ankara Lastik Jant

Oto Ekspertiz Nedir?

Otomotiv sektöründeki hareketlilik artarak devam ediyor. Bu durum, bazı meslek dallarına olan talebin de doğrudan artmasına sebep olmakta. Oto ekspertiz hizmetleri, otomotiv sektöründeki hareketlilikle paralel olarak yoğun talep görüyor. Yeni bir araç alacak olanlar, alacağı aracı uzman birine göstererek aracın bir sıkıntısı var mı öğrenmeyi ister. Oto ekspertiz adı altında verilen hizmetle araç geçmişte bir kazaya karışmış mı, mekanik aksamında sorun var mı, herhangi bir parçası değiştirilmiş mi gibi konular, işin alanında eğitim almış uzmanlarınca incelenir. İnceleme sonucunda, söz konusu araç için yapılan değerlendirmelere göre rapor hazırlanır. Raporu inceleyen kişi, araçla ilgili istediği her detayı öğrenmiş olur.

Alanında uzman kişiler, teknolojik cihazlar ve yöntemlerle, oto ekspertiz nedir sorusunun cevabını tam anlamıyla karşılayacak şekilde kapsamlı inceleme yapar. Araçların hem teknik hem de estetik açıdan değerlendirilmesi konusunda oto ekspertiz hizmeti, oldukça avantajlıdır.

Oto Ekspertiz Ne Zaman Yaptırılmalı?

Oto ekspertiz işlemi, araçlar için tam teşekküllü şekilde yapılan bir değerlendirme işlemidir. Her araca ekspertiz uygulanmaz. Daha çok ikinci el araç alım satımından önce yaptırılması tavsiye edilir. Çünkü ikinci el araçlarda, kayıt dışı yaşanan kazaların sebep olduğu parça değişimleri resmi olarak gözükmeyebilir. Uzman olmayan kişilerin bu değişimi anlaması mümkün değildir. Bu nedenle ikinci el araç alımında oto ekspertiz hizmetine ihtiyaç duyulur. Araçla kısa bir test sürüşü yapıldığında algılanması zor olan sorunlar, o anda anlaşılmasa bile ilerde sorun çıkarması muhtemel sistemler, oto ekspertiz hizmeti ile kolayca tespit edilebilir.

Oto ekspertiz, araç muayenesi öncesinde de yapılabilir. Bu sayede aracın muayeneden geçmesini engelleyecek sorunları varsa, rahatlıkla tespit edilebilir. Oto ekspertiz işlemi, ikinci el araç alımında çok büyük öneme sahiptir ve aracı alırken mutlaka yaptırılması gerekir.

Oto Ekspertiz Avantajları Neler?

Oto ekspertiz avantajları, işlemler yapılırken normal kullanıcıların görüp ayırt edemeyeceği sorunların tespit edilmesi yönüyle dikkat çeker. Aracın kazaya karışıp karışmadığı, varsa değişen aksamları, hangi aksamı orijinal hangisi değil ve motor durumu gibi birçok konu detaylı şekilde ele alınarak yazılı ya da bilgi içerikli sunum şeklinde kullanıcılara ulaştırılır. Oto ekspertiz raporu ile aracın temiz, hasarsız ya da az kullanılmış gibi özellikleri belirtilir.

Oto ekspertiz sadece alıcıyı değil aynı zamanda satıcıyı da korur. Satıcı için ekspertiz demek, sattığı aracın bir nevi güvencesi demektir. Ekspertiz işleminden sonra raporda ‘’temiz’’ şeklinde belirtilen araçlarda ileride bir sorun yaşanırsa, satıcı da ekspertiz raporuna dayalı şekilde kendini savunma hakkına sahip olabilir. Oto ekspertiz sayesinde alıcılar, alacakları aracın ödeyecekleri bedele değip değmeyeceğini net şekilde anlarlar.

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

• Araç alacaklar oto ekspertiz ne iş yapar sorusunun cevabını merak ediyor. Oto ekspertiz ilk olarak talep edilen aracı detaylı incelemeye alır. Eğer hasar varsa, hasarın nedenini inceler.

• Kaza ya da farklı bir sebepten dolayı oluşan hasarın maliyetini belirlemek, oto ekspertizin görevleri arasındadır.

• İkinci el araç alım satımı yapılırken, satışa konu olan aracın, satıcı trafından belirtilen özellikleri taşıyıp taşımadığını inceler.

• Aracı estetik açıdan da inceler, görünüm olarak varsa bir kusuru onu belirler.

• Aracın, varsa bahsedilen sorunların dışında bir sıkıntısı olup olmadığını inceler.

• Kullanım süreci boyunca aracın performansının ne yönde değiştiğini belirlemek gibi bir görevi de vardır.

• Değişen parça olup olmadığının tespitini yapar.

Oto ekspertiz en önemli görevlerinden biri olarak aracın kazaya karışıp karışmadığına bakar.

Oto Ekspertiz Hizmet Kapsamı Nedir?

İkinci el araç alacak olanların aklında birçok soru işareti doğması gayet normal. Oto ekspertiz neleri kapsar sorusunun cevabı da bu bağlamda yapılan araştırmalara konu oluyor. Oto ekspertiz hizmet kapsamı öncelikle aracın kilometresini tespit etmek ve hasar durumunu belirlemektir. Ekspertiz işlemleri neticesinde hazırlanan rapor, aracın fiyatının belirlenmesinde de önemli bir etken.

Oto ekspertiz hizmet kapsamına dayanarak öncelikle kaza kaydı var mı yok mu ona bakılıyor. Teknolojik ekipmanlarla oto testi yapılıyor ve aracın hem teknik hem de mekanik açıdan yeterliliği belirleniyor. Resmi olarak hasar kaydı olmayan araçların, ağır hasar durumu ya da parça değişimi varsa, oto ekspertiz ile tespit edilebilmekte. Dışarıdan bakıldığında temiz görünen ancak sorunları resmi olarak sisteme yansıtılmayan araçların tüm sorunları, oto ekspertiz raporu ile ortaya koyulabiliyor.

Oto Ekspertiz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Uzman olarak oto ekspertiz görevini yerine getirenler, işlemler esnasında çeşitli teknik cihazlar kullanır. Öncelikle araca motor testi uygulanır. Bununla, motorun performansı puanlanır. Uzman görüşü ve mesleki bilgisi, bilgisayar kullanımı ile birleştirilir ve aracın parça hasar, boya ve kaporta durumu ayrı ayrı raporlanır. Aracın mekanik durumu ile estetik görünümü değerlendirilirken, her biri için tek tek kendi alanında uzman olan ekspertizlerin görüşlerinden faydalanılır. Tork, tekerlek gücü ölçümü, motor durumu, şanzıman aralık ve yol similasyonu gibi kontrollerin hepsi, gerektiği gibi yapılır.

Oto ekspertiz aşamaları arasında el freni kontrolü de vardır. Bu işlemle aracın el freni sistemi açısından güvenli olup olmadığına bakılır. Fren ölçümleri, en dikkatli şekilde yapılan ekspertiz aşamalarıdır.

Oto Ekspertiz Ücretini Kim Öder?

Oto ekspertiz ücreti, hizmeti talep eden kişi tarafından ödenir. İkinci el araç alımı öncesinde, araç alacak kullanıcı aldığı aracın durumundan emin olmak için oto ekspertiz hizmeti talep ederse, hizmetin ücretini ödeme yükümlülüğü de onundur. Aynı şekilde satıcı, araç satışı öncesinde aracının belirttiği özellikleri karşıladığını ispatlamak için oto ekspertiz hizmet talebi oluşturabilir. Aracının sorunsuz olduğunu belgelemek isteyen satıcı tarafından ekspertiz hizmeti talep edildiğinde, ücreti ödeme yükümlülüğü bu sefer de satıcınındır.

Basit tanımıyla oto ekspertiz ücreti, ekspertiz işlemini kim talep ettiyse, unun tarafından ödenir.

Oto Ekspertiz Fiyatları Nasıldır?

Oto ekspertiz fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edilemez. Ücretler, hizmetin alınacağı firmaya, hizmetin kapsamına, kullanıcının talebine ve söz konusu aracın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Genelde ikinci el araç alım satımında tam teşekküllü raporlama tekniği önerilir. Kişilerin varsa ek istekleri ile oto ekspertiz paket kapsamı genişletilebilir. Oto ekspertiz ücretleri belirlenme aşamasında kullanıcılar, yapılan işlemlerin bedellerini ve giderleri tek tek öğrenme fırsatına sahip olur.

Oto ekspertiz rapor detayı, uygulanan işlemler, bilginin kullanıcılara sunulma tekniği, kaç uzmanın konuyla ilgili görüş bildireceği, işlemlerde kullanılan teknik cihazların yeterliliği ve uzmanların vasfı, fiyat değişikliklerinin temel göstergesi. Oto ekspertiz konusunda her bütçe, araç ve talebe uygun şekilde seçenekler bulunabilir. Kullanıcılar, internet üzerinden basit bir sorgulama sistemini kullanarak uzmanlar tarafından hazırlanan bilgiler ışığında şirketlerden fiyat teklifi alabiliyor. İkinci el araç alım satımında oto ekspertiz işlemleri büyük öneme sahip. Böylesine ciddi bir konuda farklı sigorta şirketlerinden teklif alınabilir, ihtiyaç halinde alanında uzman müşteri temsilcileri ile ekspertiz üzerine profesyonel cevaplar alınabilir. Oto ekspertiz işlemlerinin ikinci el araç alış satışında, sonrasında bir mağduriyet yaşanmaması için mutlaka yapılması tavsiye edilmektedir.